Prof. Dr. Rüveyde Bundak Hizmet Ödülü Aldı

3. Ulusal Çocuk ve ergen Diyabet Sempozyumu 20-23 Aralık 2023 tarihlerinde Ankarada gerçekleşti. Akademik yaşamı boyunca diyabetli çocuklar için yaptığı gönüllü çalışmaları ve emekleri için ,ayrıca diyabetli çocuk ve ailelerine yaptığı katkılar ve diyabet alanında çalışan ekiblere verdiği sonsuz destekler için Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüveyde Bundak’a ‘’Türkiye Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği’’ tarafından hızmet ödülü verildi.

Prof. Dr. Rüveyde Bundak amacı çocuklara diyabetli olarak mutlu yaşamanın eğitimini vermek, onların yaşam kalitesini yükseltmek, aralarındaki dayanışmayı geliştirmek, özgüvenlerini kazandırmak ve böylece diyabetli çocukları eğlendirirken eğitmek olan yaz kamplarının Türkiye’de organize edilmesini başlatan kişidir.

Prof. Dr. Rüveyde Bundak Kıbrıs, Baf’da doğdu. İstanbul Üniversitesi ,Rüveyde Bundak,1984 yılında İstanbul Üniversitesi , İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlığını aldı. Rüveyde Bundak ayni kurumda 1987 yılında yardımcı doçent, 1990’da doçent,1996 yılında da profesör oldu ve 2017 yılına kadar İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin Bilim Dalında öğretim üyesi olarak çalıştı. Prof. Dr. Rüveyde Bundak Çocuk Endokrin alanında 1984’den beri çalışmaktadır. Bu konuda Londrada, University College London, the Middlesex Hospital ‘de 1986 yılında bir yıl süre ile çalışmıştır.

2009-2016 yıllarında İstanbul Üniversitesi, Çocuk Sağlığı Enstitüsü Müdürü olan Prof. Dr. Rüveyde Bundak 2016 yılında KKTC Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekan görevlendirilmesi ile Kıbrısa geldi. Prof. Dr. Rüveyde Bundak halen Girne Üniversitesinde Rektör yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.
Prof. Dr. Rüveyde Bundak Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği üyesi olup, 2005-2009 yılları arasında derneğin başkanlığını da yapmıştır. Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği’nin kurucu üyesi ve kurulduğundan beri de yönetim kurulu üyesidir. Ayrıca European Society for Pediatric Endocrinology ve International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes derneklerinin de üyesidir.

Prof. Dr. Rüveyde Bundak 2005-2020 yıllarında K.K.T.C. Sağlık Bakanlığına Pediyatrik Endokrinoloji alanında konsültanlık yapmıştırdır. 2006 – 2017 yıllarında da T.C. Sağlık Bakanlığı Ulusal Diyabet Kontrol Programlarına danışmanlık yapmıştır.